İYİ BİR GEZGİN HANGİ ÖZELLİKLERE SAHİP OLMALI

Dünyayı dolaşmak, yeni insanlarla ve kültürlerle tanışmak, yeni lezzetler tatmak herkesin hayali. Bu hayale ulaşmak için tüm yıl boyunca planlar yapıyor, bütçemizin bir kısmını bunun için ayırıyoruz. Bu nedenle seyahatlerimizi en verimli şekilde geçirebilir, uzun yıllar unutulmayacak hale getirebiliriz. Peki tatilin hakkını vermek için iyi bir gezgin hangi özelliklere sahip olmalı? İşte cevabı;

SABIRLI OLUN

Hayat, sinirli ve sabırsız olmak için çok kısa. Sabırsızlık ve tez canlılık bir gezginin yola çıktığında yanına asla almaması gereken özelliklerin başında geliyor. Bir gezgin keyifli bir tatil geçirmek istiyorsa uzun yol şoförlerinin sabrına sahip olmalı. Sabırsız davranmayın, seyahatinizin tadını çıkartın. Otobüsü mü kaçırdınız? Problem yok. Nasılsa bir tane daha gelecek. Uzun zamandır hayalini kurduğunuz seyahati ortaya çıkan aksaklıklar yüzünden kendinize zehir etmeyin.

ERKEN UYANIN

Erken kalkan yol alır derler. Doğrudur elbet. Bir gezgin güneş doğduğunda hala uyuyorsa o gününü ziyan etmiş demektir. Günün ilk ışığı üzerinize vurduğunda ayakta olmak ve seyahat ettiğiniz yerleri keşfe çıkmak iyi bir gezginden beklenen bir davranıştır.

EKSTRA NAKİT BULUNDURUN

Tatillerde üzerinizde yeteri kadar nakit bulundurmak her zaman için önemlidir. Kartlarınıza ve bankadaki paranıza çok fazla güvenmeyin. Bankalar kapalı olduğunda ya da bankamatikte para kalmadığında üzerinizde bulunduracağınız nakit para sizi kurtaracaktır.

GÜNLÜK YAŞAMI GÖZLEMLEYİN

Ziyaret edilen şehirlerdeki günlük yaşamı gözlemlemek o şehrin yapısı ve insanları hakkında gezginlere paha biçilmez bilgiler verecektir. İyi bir gezgin ziyaret ettiği şehirlerin önemli yapılarının, kültürünün ve inançlarının o şehirde yaşayan insanların günlük yaşamı üzerindeki etkilerini adeta bir sosyolog edasıyla inceler ve daha önce hiç farketmediği şeyleri görür.

YENİ İNSANLARLA TANIŞIN

Seyahat etmenin en güzel taraflarından bir tanesi bizim gibi düşünmeyen, bizim gibi giyinmeyen ve bize benzemeyen insanlarla tanışma fırsatı elde etmektir. İyi bir gezgin bu fırsatı es geçmez ve ilgisini yeni insanlara yönlendirerek onlarla diyalog kurmanın yollarını arar.

HER ZAMAN BİR YOL VARDIR

Hiçbir şey imkânsız değildir. ‘’Yapamazsın’’ diyenlere aldırmayın ve yola çıkın. Yolculuğunuz boyunca çeşitli engellerle karşılaşırsanız yılmayın ve yolunuza devam edin. Karşınıza çıkan engeller yolda oluşunuzun alameti olsun.

YAVAŞLAYIN

Maksimum keyif için gittiğiniz yerlerde daha fazla zaman harcayın. Hızlandırılmış bir tatilin size verebileceği tek şey yorgunluktur. Koşarken birçok şeyi kaçırdığınızı unutmayın. Yavaş hareket edin ve hayatı yakalayın!

FOTOĞRAF ÇEKİN

Fotoğraf makinası bir gezginin olmazsa olmazıdır. Gezilen coğrafyaların en güzel manzaralarını ve insanlarını fotoğraflamak, en ünlü yapılarının önünde selfie çekilmek seyahatlerden geriye kalan en güzel hatıralardandır. Seyahatlerinizi her zaman hatırlamak için seyahatiniz boyunca fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin!

KORKMAYIN

Korkularınızın sizi yola çıkmaktan alıkoymasına izin vermeyin. Yola çıktığınız anda ise daha fazla ileriye gitmekten korkmayın. Genel inanışın aksine çoğu insan dost, güvenilir, cömert ve size yardım etmeye hazırdır. Tedbiri elden bırakmayın ama bu durumun bütün seyahatin odağı olmasına izin vermeyin.

KAYBOLMAK İYİDİR

Kaybolmaktan korkmayın. Nereye gittiğinize çok fazla aldırış etmeden sadece yürüyün. Hayatında bir kez olsun kaybolmayanlar yollarını nasıl bulabilirlerdi ki? Dünyayı keşfetmenin en pratik yolunun kaybolmaktan geçtiğini unutmayın!

YEREL YEMEKLERİ TADIN

Seyahatlerin en güzel taraflarından biri de yeni lezzetlerle tanışmak. Ziyaret ettiğiniz ülkelerin farklı tatlarına açık olun. Sokak satıcılarına karşı tedbiri elden bırakmayın ama en ilginç ve en güzel tatları sokak aralarında bulacağınızı unutmayın.

‘’EVET’’ DEYİN

Seyahatlerinizde karşınıza çıkan fırsatlardan yararlanmak için ‘’evet’’ kelimesini kullanın. Ancak dürtüsel hareket edip zaman zaman ‘’hayır’’ demeyi de ihmal etmeyin.

KULAKLARINIZI TIKAYIN

Seyahatler her zaman kusursuz geçmeyebilir. Yolculuk sırasında çeşitli aksaklıklarla, problemlerle ve rahatsız edici seslerle karşılaşmak olasıdır. Bu gibi durumlarda kulakları bir kulaklık yardımıyla tıkayıp seyahatlerden keyif almaya bakmak bir gezgin için iyi bir yol olacaktır.

NOT TUTUN

Seyahatlerde not tutmak gezginlerden kalan eski ve güzel bir adet. Ayrıntıları hatırlamak için çıktığınız gezilerde bol bol not tutmayı unutmayın. Belki sizin de bir seyahatnameniz olur! Ne dersiniz?

KARTPOSTAL ATIN

Seyahate çıktığınızda arkanızda bıraktığınız insanları unutmayın! Gittiğiniz yerlerden onları aramayı, seyahatiniz hakkında onlara detaylar vermeyi ihmal etmeyin. Sizi ve gittiğiniz yerleri merak eden insanları bir telefon, bir mektup ya da bir kartpostaldan mahrum etmeyin