RABAT

Fas'ın başkenti olan Rabat, Bou Regreg Irmağı'nın denize döküldüğü yerde konumlanmıştır. Şehre ayrı bir hava veren dar sokakları, tarihten kalma yapıları, eski anıtları ve şehrin çevresindeki 17.yüzyıla ait hisarlar Rabat'ta gezilecek yerler arasında turistler tarafından en çok ilgi görenleridir.

Şehrin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. 12.yüzyılda Endülüs'e karşı yapılan seferlerde şehir, askeri üs olarak kullanılmıştır. Bu kentin kardeş şehirlerinden birisi de İstanbul'dur.

Rabat Gezilecek Yerler

Gündüzleri yapabileceğiniz onlarca aktivitenin olduğu Rabat gezisinde deniz manzaralı kafelerde dinlenmek isterseniz Kasbah bölgesini tercih edebilirsiniz. Şehirde pek çok park ve yeşil alan bulunuyor.

Şehrin merkezinde yer alan tiyatroya gidebilir, mayıs ayında düzenlenen müzik festivallerine katılabilir ya da oldukça hareketli olan Rabat gece hayatında eğlenceli bir gece geçirebilirsiniz.

Rabat'tan Ne Alınır?

Pek çok modern alışveriş merkezi ve mağazanın olduğu Rabat şehir merkezi ve Medina bölgesinde birçok yerel dükkan bulunur. Bu yerel dükkanlardan el sanatlarıyla yapılan ürünlerden alabilirsiniz. Şehirde sokak pazarları çok meşhurdur. Hediyelik seçenekleri için bu pazarları da gezebilirsiniz. Rabat'tan alabilecekleriniz; deri ürünler, yerel giysiler, kilim ve halılar, mücevherler ve ikinci el eşyalardır.

FEZ

Fas'ın geleneksel ve günlük yaşamını merak ediyorsanız, ülkenin 3.büyük şehri olan Fez'i gezebilirsiniz. Burası aynı zamanda, Dünya üzerinde Ortaçağ kültürünün bütün olarak en iyi korunduğu şehirlerden biridir.

Kendinizi çok eski zamanlardan kalma bir filmin içindeymiş gibi hissedeceğiniz Fez şehrinin, yeryüzünde araba kullanılmayan en büyük şehir olduğunu da söyleyelim. Bu özelliğiyle Afrika Turları arasında en renkli şehir olma özelliğini de taşır.

Fez Gezilecek Yerler

Fas turunda mutlaka görülmesi gereken yer Fez Medinası'dır. Çok eski bir bölge olan Medina'da turistik olan her şeyi bulabilirsiniz. Bölge surlarla çevrili ve 9.yüzyılda kurulmuştur.

Neredeyse on bin sokağın olduğu şehirde kaybolmamanız imkansız. Çok dar olması nedeniyle arabaların giremediği sokaklarda ulaşımın eşek ve atlarla sağlanıyor olması, Fas turlarında ilginç ve eğlenceli görüntülerle karşılaşmanızı sağlıyor.

Şehirde el işçiliği dükkanlarını gezebilir, camiler, medreseler, kafe ve restoranlar önünde soluklanırken mükemmel fotoğraflar da çekebilirsiniz. Ayrıca deri boyama tabakhanelerine uğrayabilir, Bab Boujloud (Mavi Kapı)'dan şehre girebilir, Bou Inania Medresesi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Fez'den Ne Alınır?

Fez porselenleri, deriden yapılan ürünler, yerel giysiler ve renkli terlikler, dokuma halı ve kilimler, takı ve aksesuarlar, çeşitli baharatlar ve argan yağı Fez şehrinden alabilecekleriniz arasında yer alıyor.

MARAKEŞ

Konum olarak Fas'ın tam ortasında yer alan Marakeş, 'Kırmızı Şehir' olarak bilinir ve kelime anlamı olarak 'Tanrının Ülkesi' anlamını taşır. Ülkenin en rekli kenti olan Marakeş, Fas Turu'nuz için en güzel duraklardan birisi olacak.

Burada falcılar, dövmeciler, cambazlar, yılan ve maymun oynatanlar, hokkabaz ve hikaye anlatıcıları, sokak çalgıcıları ve sokakta tiyatro oynayanlar, şifacılar... Günün her saati Marakeş'te görebilecekleriniz bununla da sınırlı değil, meydanlarda yapılan maymun gösterilerini izleyebilir, yılan gösterilerine katılıp boynunuza kobra yılanlarını dolayabilirsiniz.

Oldukça ilginç bir Marakeş turu deneyimi yaşayacağınız Fas gezisinin Marakeş durağında, birbirinden güzel desenleriyle profesyonel dövmeciler tarafından elinize geçici dövme de yaptırabilirsiniz.

Marakeş Gezilecek Yerler

Eşi benzeri olmayan güzellikleri içinde barındıran Marakeş, büyük bir ticaret merkezi olmakla birlikte, pek çok tarihi bina, muhteşem güzellikteki bahçe ve mimari yapılara da ev sahipliği yapıyor.

Şehrin sembolü olan ve ihtişamlı minaresi ile görenleri kendine hayran bırakan Kutubiye Camiisi mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Bu yapı, 800 yıldır bozulmadan günümüze kadar ulaşmış durumda.

Marakeş'te gezilecek yerler ayrıca, Menara Bahçeleri, Palmiye koruluğu, El Badi Sarayı ve Jamaa El Fnaa Meydanı'dır.

Marakeş'ten Ne Alınır?

Fas'ın en meşhur pazarları Marakeş'tedir. Afrika'nın her bölgesinden getirilen çeşit çeşit ürünler burada satılıyor. Sokaklarda yapabileceğiniz en keyifli etkinlik haline gelecek alışveriş işi, Marakeş'te seveceğiniz aktiviteler arasında yer alacak. Şehirde alacağınız her şey için pazarlık yapmanız gerekiyor. Şehrin modern kısmında trend eşya ve ürünlerin yanı sıra dünyaca ünlü markalarının ürünlerini de alabilirsiniz.

CASABLANCA

Fas'ın batısında yer alan Casablanca, Atlas Okyanusu'nun da kıyısındadır. Ülkenin en büyük şehri olan bu yer, çok önemli bir liman kentidir aynı zamanda. Hemen herkesin bildiği bir film olan Casablanca filmi ile meşhur olan bu şehir, mimari açıdan da oldukça ünlüdür.

Casablanca şehrinde eğlenmek isterseniz seçenekleriniz çok... Pek çok kafe, bar ve restoranın hareketlendirdiği şehirde gece hayatı oldukça renkli.

Sörfçüler için eşsiz güzellikte sahillere sahip olan Casablanca, palmiye ağaçlarıyla da egzotik bir şehir havası taşıyor.

Casablanca Gezilecek Yerler

Eski Şehir ve Yeni Şehir olarak iki bölgeye ayrılan şehirde en önemli yerler de yine bu bölgelerde toplanmıştır. Yeni şehir, şehrin turistler tarafından da en çok ilgi gören bölgesidir. Burada Place des Nations Unies ve Place Mohammed V Meydanları görmeniz gereken önemli merkezlerdendir.

Kazablanka'da gezilecek yerler saymakla bitmez... Fas'ın modern yüzü olarak tanıtılan Place de Nations Meydanı'nda, tarihi binalar, Saat Kulesi ve filmlere konu olan oteller yer almaktadır.

Place Mohammed V Meydanı ise kentin idari merkezidir. Bu bölgede Fransız mimarisinin etkisini görebilirsiniz. Ayrıca Casablanca şehrinin ekonomi merkezi olan Casablanca Twin Center, en büyük parkı olan Parc de la Ligue Arabe, eskiden kilise olan Eglise du Sacre Coeur adındaki kültür merkezi, Casablanca gezisinde önemli yerleri oluşturuyor.

Casablanca'dan Ne Alınır?

Casablanca'da alışveriş kültürü pazarlarda yoğundur. Yani bölge halkı alışveriş yapmak için daha çok pazarları tercih eder. Souk adı verilen halk pazarlarında aradığınız birçok şeyi bulabilirsiniz. Burada da pazarlık yapmanız gerekecektir. Çünkü çok pahalı olan bir ürünü, pazarlık yaparak çok ucuza alabilirsiniz.