Rezervasyon Durumu Sorgula
Üye Girişi

Adana Çıkışlı Isparta Lavanta Tarlaları ve Salda Gölü Pamukkale Turu / SALDA GÖLÜNDE YÜZME MOLASI - EĞİRDİR - LAVANTA TARLASI - DENİZLİ - PAMUKKALE

LOKASYON:
EgeYURT İÇİ TURLAR
TUR KAPASİTESİ:
20
TARİHLER:
26/06/2020 28/06/2020
BAŞLANGIÇ FİYATI:
499 ₺
TEK FİYAT
499 ₺

TUR PROGRAMI

1.GÜN

1975 yılında zamanın gül tüccarlarından Zeki Konur ve birlikte çalıştığı Nihat Yılmaz bir Fransa ziyareti dönüşünde, 30 haneye yaklaşık 15'er lavanta fidesi getirmiş. Başlangıçta evlerin bahçelerinde ya da gül tarlaların kenarlarında sadece bir süs iken, yıllar içinde zahmetsizce büyüyen lavantalar tarlaları kaplamış ve bugün Isparta'nın Kuyucak, Kuşçular, Yeşilyurt, Kılıç ve civarı köylerinde yaklaşık 3 bin dönümlük bir alana yayılmış. Kuyucak köyünde üretilen lavanta, Türkiye üretiminin % 93'ünü karşılıyor.

Türkiye İstatistik Kurumunun 2013 verilerine göre, Türkiye lavanta üretimi 105 ton civarında. Böylece Kuyucak köyü, tek başına Türkiye lavanta üretiminin yüzde 93'ünü karşılıyor. Köylüler, her ailenin lavanta üretimini talebi karşılayamaması nedeniyle arttırıyor.

Lavantaların sezon içindeki prosesini aşağıda görebilirsiniz.

- Çiçek sürgünü (uyanma) Mayıs başında başlar
- İlk çiçek görünmesi Haziran’ ın 20 – 25’ini bulur
- Olgunlaşma dönemi ise Temmuz 15 – 20 civarıdır
- Lavantaların demet olarak kesimi Temmuz 15 – 20 civarında başlar
- Lavantaların kurutmalık olarak kesimi Temmuz 20 – 25 civarında başlar
- Lavantaların yağ ve su amaçlı olarak kesilmesi ve işlenmesi Ağustos 5 civarında başlar

- Lavanta sezonu sonu Ağustos 25 - 30 civarındadır.

HAREKET

Turumuz, sizleri 21.00 Tren Garı önünden alarak gece yolculuğu ile başlıyor.

2.GÜN

KUYUCAK KÖYÜ - LAVANTA BAHÇELERİ - LAVANTA FABRİKASI - SALDA GÖLÜ YÜZME MOLASI - DENİZLİ

Turumuz, yolda alınan serbest sabah kahvaltısının ardından, öncelikle bahçelere giderek Lavanta Bahçelerini gezerek başlıyor. Burada dilediğimiz kadar kalıp fotoğraf çekiyoruz. Ayrıca dileyen katılımcılarımız lavanta kesimi yaparak oluşturdukları demetleri yanlarında götürebilmektedir. Burada oluşturulan reyonlarda köylülerin kendi ürettiği lavanta ürünleri (yağ, su, sabun, çay vb.), lavanta balı ve diğer köy ürünlerinden alma imkânımız olacaktır. Ardından, Kerpiç, taş ve ahşap yapılardan oluşan geleneksel Kuyucak evleri arasında yapacağımız gezimiz ardından, lavanta fabrikasına giderek Lavanta yağı ve gül ürünlerinin işlem aşamalarını gördükten sonra Eğirdir’e hareket ediyoruz. Eğirdir içerisinde bulunan, Kemer üzerine inşa edilmiş ve minaresi ile ön plana çıkan, Hızırbey (Ulu Cami), Dündarbey Medresesi ve Eğirdir Kalesini gezerek çarşıda serbest zaman veriyoruz. Serbest zaman sonrasında, önceden iki farklı ada olmasına rağmen günümüzde anakaraya bağlanmış olan, Yeşilada ve Can Adaları üzerinde otobüsümüz ile tur attıktan sonra, göl kenarında çay ve yemek molası veriyoruz. Altınkum Plajında ayaklarımızı göl suyuna soktuktan sonra, Akpınar Köyüne çıkarak Eğirdir Gölünün eşsiz manzarasının fotoğrafını alıyoruz. Devamın da Isparta şehir merkezinde (panoramik) turumuzun ardından Salda Gölü' ne doğru yol alıyoruz. Türkiye'nin Maldivleri olarak bilinen Beyaz cennet Salda Gölü özellikle son yıllarda pekçok kişinin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Ülkemizin Maldivlerinde verilen yüzme molasının ardından Denizli'de otelimize hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelde. (İstanbul’dan hareket ettikten sonra, ertesi gün otele giriş yapmadan Salda Gölünde yüzme molası verileceğinden misafirlerimizin, kolaylık olması açısından plajda kullanacakları deniz kıyafetlerini, havlu-terlik vb. gibi kullanım eşyalarını, güneş yağı vb. malzemelerini ayrı bir küçük çanta içinde yanlarına almalarını tavsiye ederiz.)

Sabah Kahvaltısı: Ekstra Olarak Alınacaktır.
Öğle Yemeği: Eğirdir’de Rehberimizin Önereceği Restoranda Ekstra Olarak Alınacaktır.
Akşam Yemeği: Otelde Alınacak Olup, Tur Ücretine Dâhildir.
Konaklama: North Point Otel, Vb.
Rota: Adana – Salda Gölü (694 km) Salda Gölü - Keçiborlu (80 km) Keçiborlu - Denizli ( 150 km)
Toplam Kat Edilecek Mesafe: 924 km

3.GÜN

HİERAPOLİS ANTİK KENTİ – PAMUKKALE – KIZILSU- TRAVERTENLER - TEKSTİL MAĞAZASI

Turumuz, otelde alınan sabah kahvaltısı sonrasında Tekstil Mağazasını gezip alışverişlerimizi yaparak başlıyor. Sonrasında Travertenler gezimiz ile turumuza devam ediyoruz. Travertenlerin fotoğraflarını çekip, bu doğa harikasında yürüyüş yapabilirsiniz. Anadolu’nun en büyük antik mezarlığını içinde barındıran Hierapolis Antik Kenti’ni de rehberimiz eşliğinde geziyoruz. Burada göreceğimiz yerler arasında; Roma Hamamları, Gymnasium, Büyük Kilise, Antik Havuz, Apollon Tapınağı, Nymphaeuma (Anıt Çeşme), Antik Tiyatro, Sütunlu Cadde, Bizans Kapısı, Roma Zafer Kapısı olacaktır. Son durak noktamızda Karahayıt’ta bulunan Kızılsu olarak adlandırılan sıcak su kaplıca alanı olacaktır. Kızılsu gezimizin ardından İstanbul'a hareket ediyoruz. Akşam geç saatlerde sizleri aldığımız noktalara bırakarak bir başka Prontotour seyahatinizde görüşmek üzere sizlerden ayrılıyoruz.

Sabah Kahvaltısı: Otelde Alınacaktır. Tur Ücretine Dâhildir
Öğle Yemeği: Yol Üstü Tesislerinde, Ekstra Olarak Alınacaktır.
Akşam Yemeği: Yol Üstü Tesislerinde, Ekstra Olarak Alınacaktır.
Konaklama: DİKKAT BU GECE OTEL KONAKLAMASI YOKTUR.
Toplam Tur Mesafesi: 1678 Km
Varış Saati: 22.00 - 23.00

Seyahate Dahil Olan Hizmetler

* Otellerde 1 Gece Yarım Pansiyon Konaklama

* Turizm Belgeli Otobüsler İle Ulaşım

* Profesyonel Türkçe Rehberlik Hizmeti

* Açık Büfe 1 Sabah Kahvaltısı

* Açık Büfe veya Set Menü 1 Akşam Yemeği

* 1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası

Seyahate Dahil Olmayan Hizmetler

* Tüm Öğlen Yemekleri

* Tüm Yemeklerde Alınan İçecekler

* Tüm Özel Harcamalar

* Ekstra Tüm Organizasyonlar

* Müze Giriş Ücretler